A kilenc éves orosházi kisfiú hónapok óta küzd a kórházban, hogy legyőzze a leukámiát, kitartása, ereje elképesztő. De a teljes gyógyuláshoz az is kell, hogy a kórházi kezelés után otthon is megfelelő körülmények várják, steril gyerekszobára és saját fürdőszobára van szüksége. A Rotary Club Orosháza tagsága összefogott, hogy ebben is segítsen a családnak és erre kér mindenkit, akinek lehetősége van rá.
Ákos élte az átlagos kisfiúk életét: imádott játszani, huncutkodni és szeretett iskolába járni. 2021 júliusában azonban minden megváltozott: napról napra erősödött a beszéde közbeni orrhang, ami nem akart elmúlni semmilyen orrcseptől. Augusztusra már a nyaki nyirokcsomói is megnőttek, szeptemberre légzési nehézségei voltak és a fülére is ráhúzódott, nem hallott, csak szájról olvasott. Szeptember végén a megnagyobbodott lépe árulta el, itt komolyabb baj lehet, ekkor került Szegedre a gyermekonkológiára ahonnan már haza sem engedték.
Hosszú út a gyógyulásig
– A nyaki nyirokcsómó és a csontvelő vizsgálatokból kiderült, hogy Ákos leukémiás. Ez a hír valósággal sokkolt bennünket, napokba telt, mire egyáltalán felfogtuk, mivel állunk szemben – meséli Nagy Krisztina, Ákos édesanyja, aki ekkor még csak sodródott az eseményekkel.
– Elsőként egy portot ültettek a szíve közelébe, abba szúrnak minden héten egy új tűt, innen veszik a vért és ezen keresztül folyik a kezelés is, hogy ne kelljen mindig új vénát szúrni. Az első kemoterápiás kezelésekre rosszul reagált, így nagyobb dózisú adagokat kell kapnia, és a transzplantáció is szóba került. Testvére, Tamás teljesen megfelel donornak, ám az emelt dózisú kezelések már hatnak, így egyenlőre lekerült a transzplant listáról, bízunk benne, ez így is marad – teszi hozzá az anyuka.
Az aktív kemoterápiás kezelések augusztus végéig, szeptember elejéig fognak tartani, utána 1,5-2 év otthoni gyógyszeres kemoterápia jön, és még 5 év mire kimondják, hogy gyógyult. Ez összesen 7-8 év abban az esetben, ha ezután mindegyik csontvelő eredménye tiszta marad.
Otthon, édes otthon
A kezelések kezdete, azaz 2021. szeptember 30-a óta mindössze 15 napot töltöttek otthon – öt részletben.
– Szeretnénk a lábadozásból minél többet otthon lenni, mert ez segíti a lelke gyógyulását a legjobban, azonban ehhez a kórházihoz hasonló, steril szobát kell kialakítani, hogy amíg a csontvelő fejlődik, ne kapjon el semmilyen fertőzést. Ezt viszont csak nagyon komoly átalakítással lehet megoldani, ami meghaladja a család lehetőségeit – fogalmaz Krisztina, aki a kezdetek óta bent van kisfiával a kórházban. Azt mondja, a kétségbeesésen már túl van, minden idegszálával a gyógyulásra koncentrál, mert nincs, nem lehet más vége ennek, mint hogy Ákos meggyógyuljon.
Férje, Tibor van otthon Tamással, a nagyobb testvérrel. Nekik is nagyon nehéz, hiszen hiányzik a család másik fele.
– Tibi amellett, hogy neveli a másik fiunkat, folyamatosan dolgozik, egyedül viszi a családi vállalkozást és munka után csinálja a ház felújítását egyedül. Rettentően büszke vagyok rá, ő a család motorja – mondja Krisztina
Kórházi körülmények a családi házban
A család tetőtér beépítéses házban lakik, a kisfiú szobája az emeleten van, de csak lent van fürdőszoba, ezért szeretnék a fenti sufnit átalakítani fürdőnek. Ákosnak pici, tető alatti szobája van, amit a mellette lévő padlástérrel akarnak összeépíteni. De ez önmagában nem elég. A berendezést és a szoba felszerelését is teljesen ki kell cserélni, hogy minden zárható legyen, ne porosodjon. Az immunrendszere sok esetben 10% körül vagy alatt mozog, ilyenkor minden káros lehet rá, még saját magát is megfertőzheti.
A most 9 éves, 3. osztályos kisfiú az osztálytársaival az interneten tartja a kapcsolatot, amikor ereje engedi sokat játszik, imádja a LEGO-t és az Xboxot. Nagyon hiányoznak a barátai, de legalább 2 évig nem mehet közösségbe, így egyéni tanrendet kapott. Elképesztő akaratereje van, hiszen a kemoterápiás kezelések között tanul is, a kórházban sikerült elvégeznie az első félévet.
A kezelések azonban nagyon megviselik a szervezetét. Sokat fogyott, nehezen eszik, kis teste sokszor tele van gyulladással.
– Nem tudom, hogyan bírja ezt a rengeteg megpróbáltatást, elképesztő erő lakik benne, sokszor én is belőle merítek hitet. Az is segít átvészelni a nehezebb időszakokat, hogy érezzük a család, a barátok, az ismerősök és az ismeretlenek felénk áradó szeretetét. Jó tudni, hogy ennyi jó szándékú és igaz ember van – zárja a beszélgetést az édesanya.