Rotary Orosháza

  • Főoldal
  • Hírek
  • Programok
  • Rólunk
  • Elérhetőségek
ÉN ISSEGÍTEK
0
2020. június 11. / Kategória Hírek

Gyermekbénulás – járást segítő eszközt adott a Rotary egy orosházi túlélőnek

Járványos gyermekbénulás. A betegség, ami a felnőttkort is megkeseríti. Gyógymód nincs, a hangsúly a megelőzésen és az utógondozáson van. Ez utóbbiban segítenek világszerte a Rotary Clubok.

Andula Sándor 1958-ban született, majd az egy évvel későbbi gyermekbénulás járványban megfertőzte a polio enterovírus, amitől bal lába részlegesen lebénult. 3 éves korában Budapesten megoperálták és a műtét olyan jól sikerült, hogy serdülő és ifi korában még aktívan focizini is tudott, kapusként kergette őrületbe a csatárokat.

A polio vírus okozta betegség azonban alattomos, hiszen felnőtt korban bármikor visszatérhet. Nem volt ez másként Sándornál sem.
– Egészen 2001-ig viszonylag normális életminőségben éltem, rendesen tudtam használni a lábam, normál cipőben jártam. Ekkor azonban lassú, de biztos állapotromlás kezdődött, mára pedig szinte használhatatlan lett a bal lábam, nagyon nehéz a közlekedés – fogalmaz Andula Sándor. 

Itt jött a képbe a Rotary. A szervezet ugyanis célul tűzte ki, hogy a gyermekbénulást minél előbb eltüntessék a földről, ehhez pedig jelentős anyagi támogatást is biztosítanak. A kampányban az összes olyan ország részt vesz, ahol van Rotary Club, így az orosháziaknak is jutott feladat.
– Szerencsére a gyermekbénulás Európából már eltűnt, azonban sokan élnek közöttünk, akiket korábbi betegségük okán érint ez a probléma, nekik segítünk. Így sikerült megtalálnunk Andula urat, akinek a Magyar District kormányzója, Kézdi László támogatásával 200 ezer forint értékben gyártattunk egy boka alsó lábszár ortézist, emellett pedig vásároltunk egy erős bakancsot és olyan eszközöket, amik segítik a járását – ismerteti a hátteret Lászik Gábor.

Az RC Orosháza elnöke hivatalosan június 10-én adta át a támogatásról szóló oklevelet, ahol meg is nézhettük az elkészült ortézist.
– A protektor stabilan rögzíti a lábam és megkönnyíti a járást. Kellett pár nap, mire megszoktam, de most már nagyon jól működik, szinte teljes értékű munkát tudok végezni – mondta boldogan Sándor.

Mi is az a gyermekbénulás?*

A járványos gyermekbénulást a polio enterovírus okozza. A betegség már az ókorban is jelen volt, de tömeges megbetegedéseket a 1900-as évek elejétől okozott, az 1950-es években pedig már aggasztó méreteket öltött a bénulásos megbetegedések száma. A poliovírus elsősorban a gyerekeket támadja meg, ám az esetek elsöprő többségében a szervezet legyőzi. Akinek viszont nem elég erős az immunrendszere, annak megtámadja a központi idegrendszerét és gyulladást okoz. A megbetegedések mintegy 1%-a jár valamilyen jellegű bénulással, rosszabb esetben halállal. A súlyosabb fertőzések mintegy 50 százaléka végződik tartós bénulással, amelynek fele tekinthető súlyosnak. A bénulás rendszerint ún. „petyhüdt” és aszimmetrikus, és gyakoribb az alsó végtagok törzshöz közel eső izomzatának érintettsége. A végső bénulás akkor alakul ki, ha az adott izmot ellátó összes idegsejt elhal. Ilyenkor idővel az elhalt rész torzul is.

Gyógyítani nem lehet, így a hangsúly az immunizálással történő megelőzésen van. Az elmúlt több mint fél évszázadban a védőoltásoknak és a Sabin-cseppeknek köszönhetően csaknem teljesen eltűnt a betegség. Világszinten 1988-ban még 350 ezer eset fordult elő, majd ez a szám 2008-ban már csak 1659 volt. Hazánkban 1931-ben, 1954-ben, 1957-ben és 1959-ben alakult ki súlyosabb járvány. 1957-ben 2334 bénulás történt, amely 143 esetben végződött halállal.

A már kialakult bénulás esetén a legfontosabb az életfunkciók fenntartása, ha esetleg a betegség létfontosságú területeket érint. Ilyen például a tüdő érintettsége esetén a gépi lélegeztetés. A mozgásszervek fertőzése esetén rehabilitáció segíthet javítani az életminőséget, de teljes felépülés ilyen esetben sem várható.

2002-ben a WHO az európai régiót poliovírus-mentesnek nyilvánította, de a védekezést mellőző vagy nem megfelelően immunizált országokban – elsősorba Afrikában és Ázsiában –  ismét elterjedhet. Ez ellen vette fel a küzdelmet a Rotary.

(*Forrás: wikipedia)

Címkék: adomány, járványos gyermekbénulás, Lászik Gábor, polio
  • A kerék forog tovább, Stréling Zoltán lett a Rotary 2024/2025-ös évének elnöke
    Láncátadó ünnepség helyszíne volt július 5-én a La Rosa Étterem. A Rotary Club Orosháza 2023/2024-es évének elnöke Polyák János értékelte klubtársainak a mögöttük álló hónapok munkáját, valamint adta át a jelképet a következő, 2024/2025-ös év elnökének, Stréling Zoltánnak
  • Orvosnak készül a Táncsics Mihály Gimnázium Rotary Díjas diákja
    Néhány évvel korábban indította útjára Orosházán Ígéretes Tehetségekért Rotary Díját a Rotary Club Orosháza. Az elismerésben részesülő diákok hagyományosan a tanulmányaik helyszínéül szolgáló intézmények évzáró ünnepségein vehetik át a díjat. Így történt most a Táncsics Mihály Gimnázium rendezvényén, ahol a 11.B osztályos Lustyik Jázmint díjazták
  • Idén is támogatta az iskolák és a rászoruló gyermekek kirándulását a Rotary
    A tavalyi évben is már egy új módon igyekezett támogatni a rászoruló gyermekeket és az orosházi iskolákat a kirándulások, táboroztatások megszervezésében a Rotary Club Orosháza. Ezt az irányvonalat az idei évben is szerette volna tartani
  • A Wesley iskola hátrányos helyzetű diákjait támogatta a Rotary
    Eszközvásárlási támogatást nyert el nemrég a Rotary Club Orosháza, amit a Wesley iskola gyermekeinek megsegítésére fordítottak. A hátrányosabb helyzetű tanulók így könnyebben tehetnek szert írástudásra, digitális írástudásra
  • Fantasztikus mérföldkőhöz ért a Rotary Club Orosháza
    20 éves Charter Ünnepségét tartotta április 13-án a Rotary Club Orosháza. A jubileumot pedig méltóképpen tették emlékezetessé, hiszen egy ünnepi ülés helyszíne volt a Táncsics Mihály Gimnázium aulája, ahol köszönetet mondtak, beszámoltak az elmúlt évek legnagyobb hatású eseményeiről és elismeréseket adtak át. A program pedig később is folytatódott.

© 2022 Rotary Club Orosháza

FEL